CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

CO2 gazlı yangın söndürme sistemleri günümüzde yangın söndürme işlemlerinde kullanılan, modern teknoloji ürünü, kaliteli, güvenilir, etkili ve sağlam ürünler olarak bilinirler. Karbondioksit gazlı yangın söndürme sistemleri olarak da bilinen bu sistemler yangın söndürme ve yangın öncesi alınabilecek önlemler arasında en önde gelenlerden biridirler.

Yangın insanlık için yaşanabilecek en kötü felaketler, en ağır sonuçlara neden olabilecek afetlerden biridir. Yangın afetinde yaşanan can ve mal kayıpları gerçekten de çok üzücü seviyelere ulaşabilir. Bu nedenle bu afet karşısında alınabilecek tüm önlemler vaktinde alınmalıdır.

Özellikle insanların yoğun olarak bulundukları kafeler, hastaneler, sosyal buluşma alanları ve alışveriş merkezleri, yani AVMler gibi alanlarda yangın afetine karşı CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri ürünleri kesinlikle mevcut olmalıdır. CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri gibi sistemlerden bazıları zaten günümüzde bu tarz toplu insan gruplarına ev sahipliği yapan alanlar için yasal bir zorunluluk haline getirilmişlerdir. Örneğin endüstriyel mutfaklarda, kafelerde, alışveriş merkezlerinde ve buna benzer insan topluluklarının yoğun olduğu ortamlarda davlumbaz yangın söndürme sistemlerinin kullanımları yasal bir zorunluluktur.

CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri Nedir?

Ateş, oksijen ve diğer yangın çıkarıcı etmenler ile reaksiyon haline girdiğinde olası yangınlar çıkmaktadır. Bu yangınların söndürülmesi için her ortama ve sisteme özel yangın söndürücüler tasarlanmaktadır. Tasarlanan yangın söndürücüler arasında karbondioksit gazlı söndürme sistemleri yangınların bitmesinde en etkili olan söndürme sistemlerindendir. CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri olası yangın durumlarına karşı alınabilecek en iyi önlemler arasında gelen sistemlerdir. Bu sistemlerde sabit nozullar kullanılarak gaz dağıtım tesisatları sağlanır. CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri lokal olarak uygulanırlar ve hacim koruma için çok uygun sistemlerdir. Yangın söndürme konusunda çok etkili olan bu sistemler sayesinde ciddi anlamda bir hacim ve alan kazanımı gerçekleşir. CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinin tasarımları NFPA 12 standartlarına uygun olarak gerçekleştirilir. Bu sistemlerin üretiminde de bu standartlar oldukları gibi geçerli olacaklardır. Dolayısı ile CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri kurulum süreçleri uzman, profesyonel ve tecrübeli bir ekip tarafından gerçekleştirilmelidir.

CO2 Gazlı Söndürme Sistemleri

Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri aynı zamanda karbondioksit gazlı yangın söndürme sistemleri olarak da bilinirler. Son derece etkili, verimli ve efektif bir yangın söndürme sistemi olan CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri piyasada bulunan en etkili yangın söndürme gazı ürünlerini kullanırlar. Karbondioksit gazlı yangın söndürme sistemleri olarak da bilinen CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri lokal alanlarda yangın söndürme yapabilen tek gazlı yangın söndürme sistemleridir. Eğer bu sistemler uzman kişiler tarafından tüm prosedür ve gerekliliklere uyularak doğru ve güvenli bir biçimde uygulanabilirler ise bir çok mahal için en etkili yangın söndürme uygulamaları olacaklardır.

Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinde kullanılan CO2 gazı, yani karbondioksit gazı iki yönlü yangın söndürme özelliği ile piyasadaki en etkili yangın söndürme gazları arasında ilk sıralarda gelir. Bu gaz renksiz, kokusuz ve yalıtkan bir gazdır. CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinin söndürme özellikleri iki yönlüdür. Karbondioksit gazı kullanılarak çalışan bu sistemler yangın durumlarında hem boğucu hem de soğutucu olan bu gaz ile son derece etkili bir söndürme süreci sunarlar.

Dünya atmosferinin %0,03'lük bir kısmını da oluşturan karbondioksit gazı boğucu bir gaz olduğundan insanların yoğun olduğu bölgelerde kullanılması önerilmez. Bu gaz, doğal bir gaz olduğu için herhangi bir geri dönüşüm süresi de bulunmamaktadır. Karbondioksit gazlı yangın söndürme sistemleri olarak da bilinen CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri bir çok alanda verimli bir biçimde kullanılabilirler. Yüksek gerilim odaları, elektrik odaları, kontrol odaları, jeneratör odaları ve trafo, şalt odaları bu sistemlerin etkili bir biçimde kullanıldığı alanlardan bazılarıdır. CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri bu gibi alanlarda çok etkili bir koruma sağlar ve yangın afetine karşı koruyucu bir önlem görevi

CO2 Gazlı Yangın Sistemlerinin Kullanım Alanları

Yangın, zaman ve mekân belli olmaksızın her insanın kendini içinde bulabileceği bir afet türüdür. Bu afet türüne karşı gerek kurumlarda gerekse evlerde gereken önemler alınmalı ve takip edilmelidir. Bu önlemler doğrultusunda günlük hayatta gördüğümüz kırmızı yangın tüpleri de portatif yangın tüpleri de CO2 gazlı yangın tüplerindendir. CO2 gazlı yangın tüpleri kimyasal sızıntının görülme olasılığının düşük olduğu bölgelerde kullanılır. Devlet kurumlarında ve insanların aktif bulunduğu ortamlarda bulunan yangın tüplerinin kullanımı öğrenmek bireyler için gereklidir.

İnsansız kapalı mahallerde kullanımı gerçekleşen CO2 gazlı söndürme sisteminin en büyük avantajı yangın bitiminden sonra meydana gelen kalıntıların olmamasıdır. Yangın anında direkt müdahale etmesi ve etkili çözümü ile bu sistemler her firmanın bütçe ayırması gereken bir kalemdir. CO2 gazlı yangın sistemlerinin sık kullanım alanları şu şekildedir.

  • Elektrik aksamlarının bulunduğu bölgeler,
  • Boya kabinleri,
  • Kablo birleşim yerleri ve kablo galerileri,
  • Enerjisel güç aktarım odaları,
  • Yanıcı sıvıların depolandığı bölgeler,
  • Jeneratörlerin güç setleri,
  • Müzeler ve sanat galerileri,
  • Kütüphane,
  • Trafo ve arşiv gibi kurumlara ait kilit noktalarda kurulan CO2 gazlı söndürme sistemleri yangın tehlikesine karşı binalarınızda almanız gereken önlemlerdendir.

                                    

Copyright 2022 - Fenix Yangın Söndürme Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır.  Web Tasarım Seo Hizmeti 05380339039