Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri Nedir?

Karbondioksit (CO2) gazlı yangın söndürme sistemleri nedir? CO2 gazlı yangın söndürme sistemleri yangının oluşması durumunda en etkili ve hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesi için özel olarak tasarlanmış olan bir yangın söndürme sistemidir. Karbondioksit gazı, yangının çok daha fazla yayılmasını önlemek adına oksijeni ortamdan uzaklaştırma işlevini görmektedir. CO2 gazı, yüksek basınçlı silindirler kapsamında depolanmaktadır. Bu doğrultuda yangın algılama sistemleri ile entegre edilebilmektedir. Yangının tespit edilmesi durumunda gazın otomatik bir şekilde boşaltılması sağlanmaktadır. Bu sayede yangın bastırılmaktadır.

CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri 

CO2 gazlı yangın söndürme sistemi, aşağıdaki adımları içeren bir süreçle kullanılmaktadır:

Yangın Algılama: Yangın algılama sistemleri, ortamda bir yangın tespit ettiğinde sistem için bir sinyal üretmektedir.

Aktivasyon: Yangın tespit edildiğinde, CO2 gazlı söndürme sistemi otomatik olarak devreye girmektedir. Gaz, yangın bölgesine yönlendirilmektedir.

Oksijenin Azaltılması: CO2 gazı, yangın bölgesinde oksijenin konsantrasyonunu azaltır. Oksijenin azalması, yanma reaksiyonunun devamını engellemektedir.

Söndürme: Yangın, oksijenin eksikliği nedeniyle bastırılmaktadır. CO2 gazı, yangını söndürerek etkili bir yangın güvenliği sağlamaktadır.

Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri Nedir?

Karbondioksit gazlı yangın söndürme sistemlerinin sahip olduğu çeşitli avantajlar söz konusudur. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir.

Hızlı Söndürme

CO2 gazı, yangının hızlı bir şekilde bastırılmasını sağlamaktadır. Söndürme süresinin en kısa süreye indirilmesini sağlayan bu sistemler anında aktivasyon özelliğine de sahiptir. Bu sayede yangının kontrol altına alınması sağlanmaktadır. Ayrıca hasarın yayılması da önlenmektedir.

Etkinlik

CO2 gazı, oksijenin yanmayı sürdürmesini engellemektedir. Bu sayede yangının etkili bir şekilde söndürülmesi sağlanmaktadır. Ayrıca gaz, temiz bir söndürme ajanı olarak bilinmektedir. Bu da yanıcı madde üzerinde herhangi bir kalıntı bulunmasını engellemektedir.

Alan Tasarrufu

CO2 gazının diğer yangın söndürme maddelerine göre çok daha az bir hacme sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bu doğrultuda dar alanlarda kullanımı son derece uygundur. Ekipmanın etrafında en az miktarda engel oluşturmaktadır.

Karbondioksit Gazı Yangın Söndürme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Bu yangın söndürme sistemlerinin çeşitli alanlarda kullanılması mümkündür. Söz konusu bazı alanlar aşağıdaki gibidir.

Elektrik Panoları

CO2 gazlı sistemler, elektrik panolarının yangın riskini azaltmak ve hasarı en aza indirmek için kullanılmaktadır. Elektrik panoları, yangınların ciddi elektrik arızalarına yol açabileceği yerlerdir.

Endüstriyel Tesisler

CO2 gazlı yangın söndürme sistemleri, fabrikalar, enerji santralleri ve kimyasal tesisler gibi endüstriyel ortamlarda yangın riskini kontrol altına almak için kullanılmaktadır.

Veri Merkezleri

Veri merkezleri hassas elektronik ekipmanlar içermektedir. Bu doğrultuda büyük yangınlar büyük veri kayıplarına neden olabilmektedir. CO2 gazlı sistemlerin veri merkezlerinde oluşan yangını söndürmesi çok daha iyidir.

Müze Ve Arşivler

Çeşitli sanat eserlerinin, tarihi materyallerin ve belgelerin yangından kurtarılması ve zarar görmesinin engellenmesi için söz konusu yangın sistemleri tercih edilmektedir. CO2 gazı su ve çeşitli kimyasallara zarar verebilmektedir. Bu nedenle nesneler üzerinde en az etki bırakılmaktadır.

Karbondioksit Gazı Yangın Söndürme Sistemleri Fiyatları

Karbondioksit (CO2) gazlı yangın söndürme sistemleri, hızlı ve etkili bir şekilde yangınları bastırarak yangın güvenliğini sağlamada önemli bir rol oynar. Elektrik panoları, endüstriyel tesisler, veri merkezleri ve müze gibi yangın riski taşıyan alanlarda yaygın olarak kullanılırlar. CO2 gazlı sistemler, hızlı aktifleşme süresi, etkili söndürme özellikleri ve minimum kalıntı bırakması gibi avantajlarıyla öne çıkar. Bu nedenle, güvenliğin ön planda olduğu birçok ortamda tercih edilen bir yangın söndürme çözümüdür. Bunlar göze alındığında söz konusu sistemlerin fiyatlarının merak konusu olduğundan bahsedebiliriz. Siz de söz konusu sistemlerin fiyatlarını ve karbondioksit (CO2) gazlı söndürme sistemi bakımı konusunu merak ediyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Karbondioksit (CO2) Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın söndürme sistemi çeşitlerinden bir tanesi olan karbondioksit gazlı yangın söndürme sistemleri, yangın riski taşıyan alanlarda tercih edilmektedir. Yangınlar, bir alanda ciddi hasarlara ve can kayıplarına neden olabilmektedir. Bu doğrultuda yangına karşı önlem almak ve önlemek için en etkili yangın güvenliği çözümlerini tercih etmek gerekmektedir. Karbondioksit gazlı yangın söndürme sistemleri elektrik panoları, endüstriyel makineler gibi alanlarda yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

                                                    

Copyright 2022 - Fenix Yangın Söndürme Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır.  Web Tasarım Seo Hizmeti 05380339039