• FENİX
  • Elektrik Panosu Yangın Söndürme Sistemi

Elektrik Panosu Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Elektrik panosu yangın söndürme sistemleri veya pano içi yangın söndürme sistemleri, yangınları en hızlı şekilde söndürmek için tasarlanmış sistemlerdir. Tüm doğal afetlerde olduğu gibi, yangınlar da hiç beklemediğimiz anlarda meydana gelebilir. Bu felaketler için gerekli önlemleri önceden almak mal ve can kaybını önlemek için şarttır. Yangınları önlemek için ise yangın söndürme sistemlerine başvurmamız gerekir. Özellikle, yangınların önemli bir kısmının elektrik pano ve buatlarından çıktığını düşündüğümüzde, elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemleri ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olmamız ve bu sistemleri neden edinmemiz gerektiğini anlayabiliriz. Yangınların elektrik pano ve buatlarında çıkmasının ana sebebi ise elektrik panolarında gerçekleştirilen ilave tesisatlar, zaman geçtikçe oluşan bağlantı gevşemeleri ve şalt cihazlarında oluşan eskimeler

Elektrik Panosu Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Nedir?

Elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemleri, diğer yangın söndürme sistemlerine göre daha farklı bir şekilde çalışmaktadır. Yangın tehlikesi yüksek alanlarda tercih edilen bu sistem, düşük basınçlı bir sistemdir. Ağırlıkları 1 – 12 kg arası değişim gösteren yangın tüplerinin yer aldığı elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemleri, büyük iş makinelerinin kullanıldığı fabrikalarda daha sık kullanılmaktadır. Çünkü bu makinelerin bulunduğu alanlarda en küçük bir aksama ciddi kazalara yol açar.

Elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemleri çalışma basıncına bağlı şekilde iki farklı yöntemle kullanılır. Bu yöntemler ise şunlardır:

  • Direkt Yöntem – FM200, NOVEC 1230, CO2

Bu yöntemde yukarıda yer alan söndürücü gazların depolandığı bir silindir, boşaltma vanası ve plastik bir boru bulunur. Pano içerisinde yer alan ısı 120 dereceye ulaştığında pano içerisindeki yangın tespit edilir ve plastik boru üzerinde yer alan orifisler yırtılarak gaz anında deşarj olarak yangına müdahale edilmiş olunur.

  • Endirekt Yöntem

Endirekt yöntemler ise gaz boşaltma vanası, söndürücü gazın bulunduğu bir silindir, plastik boru ve gazın boşalmasına olanak sağlayan paslanmaz bir çelik boru hattından meydana gelir. Pano içerisindeki ısı 120 dereceye ulaştığında, boru üzerinde yer alan orifisler yırtılır ve hortum içerisinde bulunan basınç düşerek silindir üzerindeki vanayı tetikler. Son olarak gaz paslanmaz borunun çıkışından boşalarak yangına müdahale etmiş olur

Elektrik Panosu Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemleri, pano yangınlarında oluşan durumlarda diğer yangın söndürme sistemlerinden daha hızlı bir şekilde harekete geçer. Bu sayede oluşabilecek felaket önlenir. Fenix Yangın olarak güvenilir ve düşük bütçeler ile kurduğumuz elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemlerinde dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlardır:

  • Panonuzun büyüklüğü
  • Panonun kablo girişleri ve havalandırma boşlukları
  • Doğal havalandırmanın özelliği
  • Aktivasyon sonrasındaki etkinleştirme süresi
  • Muhtemel bir yangından sonraki iş durma süresi
  • Diğer yangın alarm ve sistemleriniz ile entegre durumu
  • Bütçeniz

Elektrik Panosu Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Fiyatları

Elektrik panosunda oluşabilecek bir yangın sonucunda telafisi oldukça zor olan sonuçlar ortaya çıkabilir. Pahalı yazılımlarda veya büyük tesisatlarda yer alan elektrik panolarında çıkacak bir yangın, oluşturabilecek can kayıplarının yanı sıra büyük maddi zararlar da verecektir. Özellikle de büyük makinelerin olduğu fabrikalarda elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemlerinin kullanılması şarttır. Fenix Yangın olarak, müşterilerimizin bütçe dostu fiyatlar karşılığında yangın söndürme sistemlerine ulaşmasını sağlamaktayız. Elektrik panonuzun tüm tasarımını dikkatli bir şekilde inceleyen uzman ekibimiz size en uygun şekilde elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemini tasarlayarak monte işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bizimle iletişime geçerek yangın söndürme sistemleri fiyatları, montaj ve bakım işlemlerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

                                                 

Copyright 2022 - Fenix Yangın Söndürme Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır.  Web Tasarım Seo Hizmeti 05380339039