FM200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemi

FM200 gazlı yangın söndürme sistemi, (HFC-227ea) riskli bölgelerin yangından korunmasında kullanılan çok yönlü ve güvenilir bir sistemdir. Ayrıca temiz gazlar sınıfında en çok tercih edilenlerden birisidir. Çünkü FM-200: - Elektriksel olarak yalıtkandır - İnsanların yaşadığı, çalıştığı veya ziyaret ettiği yerlerde güvenle kullanılabilir - Sıfır ODP değeri ile çevrecidir - Ortama boşaldıktan sonra temizlik ve uzun duruşlar gerektirmez Nasıl Çalışır? FM-200 renksiz, kokusuz ve sıkıştırılarak sıvılaştırılmış bir gazdır. Ortama boşaldığında gaz formuna dönüşür; ısıyı absorbe ederek yanma reaksiyonunu bozar. Yangını söndürmek için ortamdaki oksijeni azaltmaz. Class B Yangın Riskleri FM-200 sıvı yangın tehlikelerinin olduğu birçok endüstri için ideal bir sistemdir. Otomobil üretim merkezleri, endüstriyel tesisler, kimyasal tesisler, off-shore vb. tesisler gibi. Çünkü FM-200 ortama gaz olarak yayılır ve Class B yangınını ortamdaki sıvıyı etrafa veya diğer kritik alanlara yaymadan söndürür. FM-200 gazlı söndürme sistemi algılamadan gelen teyitli uyarı sonucu 10 saniye içerisinde ortama boşalır.

FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri Özellikleri

FM200 gazlı söndürme sistemleri özellikleri kullanıcıların üzerinde önemle durduğu konudur. En çok göze çarpan ve kullanılmasını umut etmediğimiz ancak kullanıldığında ise işe yarayan özelikleri renksiz olması, kokusuz niteliğinin olması ve kalıntı bırakmamasıdır. Elektriksel iletkenliğinin bulunmaması da yangın anında olası kaçakların insan sağlığını tehlikeye atmasını önlemesi açısından fevkalade mühimdir.

Çevreye zarar vermemesi bakımından da öncelikli olarak tercih edilmektedir. Söndürme faaliyetleri sırasında herhangi bir maruz kalma durumunda kimyasal bir zarar vermemektedir. Müdahale esnasında söndürülen alandaki malzemelere zarar vermez. Maddi boyut ele alınırsa, kolay dolumu ve maliyetsiz yapısıyla oldukça kar ettiren bir söndürme sistemidir.

FM 200 Gazı | FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri

FM200 gazı açığa çıkan yangının fazla kayba neden olan olmaması için; en kısa sürede söndürülmesi gerekmektedir. Aksi halde yangının çıktığı bölgede bulunan çeşitli sistem ve üniteler kısa süre içerisinde yok olur. kısa sürede müdahale etmesi nedeniyle değer görmektedir. Yangın alarmının devreye girmesinden sonra, ateşleme sistemi otomatik olarak olaya müdahale eder ve yaklaşık 8 saniyede yanıcı yüzeye püskürme işlemi uygulanır.

FM 200 yangın söndürme sistemlerinin en önemli özelliklerinden bir tanesi; yanıcı yüzeyde ve çeşitli ekipmanlarda kalıcı hasar bırakmaması olmaktadır. Su, köpük ya da kimyasal toz içeren yangın söndürme sistemlerinin uygulandığı yüzeylerde fiziksel açıdan ciddi hasarlar açığa çıkmaktadır. Bu problem nedeniyle FM200 gazı geliştirilmiş ve uygulandığı yüzeyde fiziksel hasar bırakmadığı için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle FM200 gazıyla müdahale edilen alanlarda; yangın sonrasında herhangi bir temizliğe ihtiyaç duyulmaması da, bu sistemin yaygın olarak kullanılmasındaki en önemli etkendir. Elektrikli cihazların yer aldığı alanlarda bile yine sorun teşkil etmemektedir.

FM200 gazının belli başlı özelliklerini sıralayacak olursak;

 • Renksiz bir gazdır.

 • Koku verme özelliğine sahiptir.

 • İletkenliği yoktur.

 • Ozon tabakasına zarar vermemektedir.

 • Kimyasal bir gaz olmadığı için; insan sağlığını tehdit edici unsurları bünyesinde barındırmamaktadır.

 • Fiziksel bir gaz olan FM200 gazı; uygun şekilde kullanılması durumunda, yanıcı yüzeye diğer söndürücülerin verdiği hasarı da vermemektedir.

 • Kısa süre içerisinde ilgili ortamda yayılır.

 • Ekonomik bakımdan diğer söndürücülere oranla daha karlıdır.

FM200 yangın söndürme sistemlerinin yaygın olarak kullanıldığı alanlar ise şunlardır;

Bilgisayar Odaları, Telefon Santralleri, İletişim Merkezleri, Müzeler, Sanat Galerileri, Sistem Kontrol Odaları, Jeneratör Bölümleri, Güç Dağıtım Merkezleri, Banka Kasaları, Kütüphaneler, Teyp, Disket ve Disk gibi Depolama Alanları, Aseton Gibi Alev Alabilen Sıvı Depoları

FM200 Bakımı

FM200 bakımı, gazı fiziksel özelliğe sahiptir. Gazın depolandığı silindir tüplere basınç uygulamak için itici bir gaz kullanılır. Bu itici gaz bir azot (N2) gazıdır. FM 200 yangın söndürme sistemindeki silindirler ve diğer parçalar hem firmalar tarafından hem de yurt dışından ithal edilebilir ya da üretimi sağlanabilmektedir. Bu konuda hakkında karar genelde firmalar tarafından kullanıcı tercihlerine bırakılmaktadır. Ayrıca alınan sistemlerdeki vanaların uluslararası geçerlilikte olmasına dikkat edilmelidir. FM 200 gazlı yangın söndürme sistemlerinin bakımlarında yapılan rutin ise kontroller şunlardır:

 • Panellerin düzenleme ve denetim kontrolleri yapılır,
 • Panel modüllerinin bağlantı kontrolleri yapılır,
 • Yangın detektörleri temizlenir,
 • Voltaj ve akü kontrolleri yapılır,
 • Sistem ile sirenin bağlantı ve ikaz kontrolleri yapılır,
 • Yangın algılama hattı kontrolü yapılır.

Bakım esnasında kontrolleri yapılan tüm özellikler test edilir. Test sonrasında sıkıntı oluşmazsa bakım bitirilir ve sistem kullanım hazır hale bırakılır. Düzenli ve zamanında kontrol yaptırmak oluşabilecek tehlikelere karşı oldukça önemlidir. Çünkü bakımlar sırasında paneller ve detektörlerin görevlerini doğru yapıp yapmadığı test edilir.

Görevini doğru yapmayan sistem gaz püskürtme işlemini yanlış zamanda yapar ve ihtiyaç anında sıkıntılar yaşanabilir. Ek olarak kontroller ve testler sırasında arızalar tespit edilip, arızalar giderilir ve FM 200 gazlı yangın söndürme sistemi tam anlamı ile çalışmaya başlar. Silindir kontrollerinin yanında nozül bakımı ve değişimi de yapılabilmektedir. Nozüllerdeki hasar gaz çıkışını engelleyebilir ya da silindir içerisindeki basıncı düşürebilir, bu yüzden oldukça büyük önem taşır.

FM200 Fiyatları

FM200 fiyatları, gazlı yangın söndürme sistemleri, ilk satın alım için yüklü bir ücret istiyormuş gibi görünebilir. Ancak, yenilenebilir olması, bakımının kolay olması ve püskürtme işlemi sonucunda bir hasar oluşturmaması ile oldukça güvenilir bir fiyat ve performans ürünüdür. FM200 Gazı Nedir?  Ayrıca, FM 200 gazı fiziksel temelli bir gaz olmasından kaynaklı olarak her yüzey için kullanılabilir. Bu da FM 200 gazlı yangın söndürme sistemini diğer gazlı yangın söndürme sistemlerine göre daha avantajlı kılar. Ek olarak, fiyatının hakkını veriyor olmasını kanıtlayan diğer özelliği ise birden fazla alanda ve hatta hassas alanlarda bile kullanılabiliyor olmasıdır

FM200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemi

FM200 gazlı yangın söndürme sistemi, herhangi bir maddenin oksijen ve ısı ile birleşmesi sonucu oluşan yanma olayına yangın adı verilir. Yangınlar doğal sebepler ile olabileceği gibi, dalgınlık ve ihmalkarlık nedeniyle de oluşabilmektedir. Yanma reaksiyonu sonucunda oluşan yangınlar, arkalarında can ve mal kaybının yanı sıra çevreye de büyük hasarlar bırakmaktadırlar. Bir yangının oluşması için üç ana faktörün birleşmesi gerekir. Yüksek derece ısı, oksijen ve yanıcı madde bu üç ana faktörü oluşturur. Yanıcı madde bazen bir perde olabilirken bazen de bir ağaç yaprağı olabilir

                                               

Copyright 2022 - Fenix Yangın Söndürme Sistemleri Tüm Hakları Saklıdır.  Web Tasarım Seo Hizmeti 05380339039